امروزه دغدغه ی همه ی وب مستران و وب سایت ها کاهش رتبه ی الکساست. دلیل اصلی این کار هم به خاطر جذب بیشتر مشتریان و اعتماد بیشتر کاربران به آن ها است.

از دیگر دلایل اهمیت پایین بودن رتبه الکسا آن است که تعداد بازدید از وب سایت بیشتر بوده و می توان تبلیغات پاپ آپ بیشتری گرفت و باعث کسب درآمد راحت و پرسود از طریق خرید بازدید پاپ آپ ، برای دیگر وب سایت ها میشود. از طرفی بازدید های پاپ آپ میتواند به بهبود کاهش رتبه الکسا کمک کند و باعث کاهش رتبه الکسا شود. بررسی معیارهای رتبه بندی در الکسا از جمله مورادی است که می تواند ما را در بهبود رتبه یاری نماید.

مجموعه پاپ آپ اول شما را در این راستا راهنمایی و کمک میکند که بازدید های پاپ آپی مناسب و مقرون به صرفه برای خود خریداری نمایید.

الکسا توسط دو توسعه دهنده ی وب به نام های Brewster Kahle و Bruce Gilliat تاسیس و به مرور زمان تبدیل به مرجعی برای رتبه بندی سایت های اینترنتی تبدیل شد.این وب سایت تولبار خود (Alexa toolbar) را در اختیار کاربران قرار میدهد که بر روی مرورگرهای گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس نصب می گردد.

توسط این تولبار می تواند اطلاعات دقیقی از تعداد کاربران ، ورودی های سایت ، مدت زمان حضور کاربران و … را به صورت دقیق تری در اختیار الکسا قرار دهد.

این اطلاعات از جمله عواملی هستند که در رتبه بندی وب سایت ها موثر هستند.

در نتیجه بازدید های پاپ آپ ورودی های سایت شما رو افزایش داده و میتواند به شما در راستای کاهش رتبه الکسا کمک به سزایی کند.

معیارهای رتبه بندی در الکسا

حال این سوال برای ما پیش می آید که آیا این رتبه بندی بر پایه معیارهای دقیقی صورت می گیرد؟ واقعیت این است که آمار این وب سایت الزاما دقیق و براساس معیارهای واقعی نیست. این رتبه بندی تا حدودی مبتنی بر محاسباتی فرضی و احتمالی است ، چرا که منبع اصلی جمع آوری اطلاعات وب سایت الکسا ، تولباری است که قبلا به آن اشاره شده است.

البته روش دیگری نیز برای بررسی دقیق یک وب سایت وجود دارد و آن هم این است که با خرید یکی از پلان های ارائه شده توسط الکسا ، وب سایت خود را در این سرویس ثبت نمایید. پس از آن الکسا یک کد اسکریپت مخصوص در اختیار شما قرار می دهد که بایستی آن را در قسمت head سایت خود قرار دهید. هنگامی که این کار به پایان رسید ، الکسا یک بررسی کلی از سایت شما انجام داده و اطلاعات و ورودی های سایت شما را با دقت بسیار زیادی به ثبت می رساند. این مسئله می تواند در تعیین دقیق تر رتبه سایت موثر باشد.

رده بندی در الکسا بر اساس فاکتورهای متعددی عرضه می گردد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره میشود:

ترافیک وب سایت:

ترافیک وب سایت یکی از مهمترین عوامل موفقیت کسب و کار اینترنتی به شمار می آید. با وجود این تصور عام که ترافیک وب سایت به معنای تعداد بازدید از آن سایت است ، اما این دو مفهوم دقیقا مشابه یکدیگر نمی باشند. اگرچه ترافیک سایت با تعداد بازدیدکنندگان رابطه مستقیمی دارد ، اما مسلما ترافیک وب سایت معنای گسترده تری دارد و شامل مقدار اطلاعاتی است که بین وب سایت و کاربران (بازدیدکنندگان) مبادله می شود. با افزایش ترافیک سایت، رتبه الکسا سایت بهبود پیدا کرده و کیفیت بازدیدکنندگان سایت شما نیز بالاتر خواهد رفت. همینطور بازدید پاپ آپ میتواند به این ترافیک وب سایت کمک کند.

مدت زمان حضور کاربر:

هر چه کاربران زمان بیشتری را در یک سایت سپری کنند ، الکسا اهمیت و اعتبار بیشتری را برای آن سایت قائل میشود و رتبه بالاتری را برای آن در نظر می گیرد. افزایش مقدار این گزینه در گذر زمان یکی از عوامل موثر در پیشرفت سایت تلقی می گردد و باعث بهبود رتبه ی الکسا می گردد.

تعداد صفحات مشاهده شده توسط هر کاربر:

اگر سایت شما برای کاربران جذاب باشد ، آن ها راغب خواهند شد تا صفحات دیگر سایت را نیز مشاهده نمایند. این مسئله نیز می تواند یک فاکتور مثبت در رتبه بندی الکسا قلمداد شده و سایت شما به نسبت سایتی که کاربران صفحات کمتری را مشاهده کرده و زودتر آن را ترک می کنند ، از اولویت بالاتری برخوردار می گردد.

بانس ریت(Bounce Rate):

بانس ریت یک اصطلاح عام در بازاریابی آنلاین می باشد و به این معنی است از نسبت تعداد کاربرانی که بلافاصله بعد از دیدن یک صفحه ، از سایت خارج می شوند , به تعداد کل کاربران. هرچه بانس ریت سایت بالا باشد ، نمایانگر این مسئله است که وب سایت موردنظر در تشویق کاربران برای مشاهده دیگر صفحات موفق عمل نکرده است. بانس ریت پایین یکی از عوامل مثبت در رتبه الکسا به شمار می رود.

ورودی از موتورهای جست و جو:     

هرچه سایت شما تعداد بالای ورودی از موتورهای جستجو نظیر گوگل داشته باشد ، از نظر الکسا یک سایت مفید تلقی شده و از جایگاه بهتری برخوردار خواهد شد.

بک لینک از سایت های معتبر:

اگر لینک وب سایت شما در وب سایت هایی که دارای رتبه الکسای خوبی هستند وجود داشته باشد ، رتبه الکسای سایت شما نیز بهبود خواهد یافت. هرچه تعداد لینک ها و کاربرانی که از طریق این لینک ها وارد سایت شما می شوند بیشتر باشد ، تاثیر آن در رتبه بهتر خواهد بود.

همانطور که می دانید ، خرید پاپ آپ از جمله مواردی است که می تواند در کاهش رتبه الکسا سایت به صورت تضمینی و سریع موثر واقع شود.